مطالب آموزشی

استراتژی سرمایه گذاران خبره (بخش سوم)

ریسك را فعالانه مدیریت كنید

اين راهبرد عاملي حياتي در موفقيت شوارتز به شمار مي‌رود. مديريت ريسك كاملا متفاوت از كاهش ريسك مي‌باشد. در صورتي كه به اندازه كافي ميزان ريسك را كاهش داده باشيد، مي‌توانيد به خانه برويد و با خيال راحت بخوابيد، يا به تعطيلات بلندمدت برويد. مديريت جدي و فعالانه ريسك نيازمند توجه كاملا متمركز نسبت به نظارت دائم بر بازار (گاهي اوقات اين نظارت، دقيقه به دقيقه است) و همچنين نيازمند توانايي اقدام فوري با آرامش كامل در مواقعي است كه روند امور بايد تغيير كند. توانايي شوارتز در مديريت ريسك، در مدت اشغال بوداپست توسط نازي‌ها در وجود او نقش بست، همان هنگامي كه ريسك هر روز او مواجه شدن با مرگ بود. پدر او كه بازمانده‌اي خبره از جنگ و اشغال بود، سه قانون در مورد ريسك به جورجي آموخت كه هنوز هم نيز راهنماي او هستند:
١. خوب است كه تا حد امكان متحمل ريسك نشوي.
٢. هنگامي كه ريسكي را پذيرفتي، هرگز تمام سرمايه خود را در آن وارد نكن.
٣. هميشه در هر اقدامي در زندگي ريسك خود را تشخيص بده و مديريت كن.


غلبه بر كاهش شتاب زده قیمت
شوارتز در سال ١٩٨٧، قصد داشت سهام صندوق كوآنتوم را بفروشد تا براساس فرضيه‌اش مبني بر اينكه فروپاشي مالي ژاپن بازار در راه است از طريق فروش سهام در توكيو و خريد آتي سهام در S&P نيويورك، سود كسب كند.
اما در دوشنبه سياه، يعني ١٩ اكتبر ١٩٨٧، طرح او تحقق نيافت. شاخص داوجونز سقوطي 6/22 درصدي را به ثبت رساند، كه تا امروز بزرگ‌ترين سقوط يك روزه در تاريخ اين شاخص محسوب مي‌شود. در همين روز، در توكيو، دولت از بازار حمايت كرد. شوارتز در راهبرد خود از هر دو سو متضرر شد.
به گفته استنلي دراكن ميلر كه دو سال پس از آن مديريت صندوق كوآنتوم را به عهده گرفت، «شوارتز از ابزار اهرم استفاده كرده بود و حتي حيات صندوق با تهديد روبه‌رو شده بود.»
شوارتز هيچ‌ گونه‌ترديدي به خود راه نداد. او با پيروي از قانون سوم خود در مديريت ريسك، فورا اقدام به رها شدن از اين وضعيت كرد، اما از آنجا كه سرمايه‌گذاري‌هاي او بسيار زياد بود، فروش او باعث پايين آمدن بيشتر قيمت شد.

شوارتز سهام معاملات آتي خود را به قيمت هر سهم ٢٣٠ دلار پيشنهاد كرد و هيچ كس تمايلي به خريد آن نشان نداد و حتي تا ٢٢٠، ٢١۵، ٢٠۵ يا ٢٠٠ نيز كاهش يافت. در نهايت آنها را در حدود ١٩۵ تا ٢١٠ به پول نقد تبديل كرد. عجيب اين بود كه با خروج شوارتز از اين وضعيت، فشار فروش از بين رفت و بازار به ناگاه به وضعيت سابق خود بازگشت و سهام مورد نظر با نرخ 50/244 در آن روز بسته شد.

شوارتز تمام سود آن سال خود را از دست داده بود، اما ادامه دادن به حيات در درجه اول قرار داشت. هيچ چيز مهم‌تر از آن نبود. شوارتز از حركت نايستاد،‌ ترديد نكرد، براي بررسي كردن مكث نكرد، رويدادهاي آينده را حدس نزد و حتي تلاش نكرد كه متوجه شود آيا با توجه به تغيير شرايط و امكان برگشت بازار به وضعيت بهتر بايد دست نگه دارد يا خير.

تنها كاري كه انجام داد اين بود كه از اين وضعيت خارج شد. روش سرمايه‌گذاري شوارتز، طرح يك فرضيه در مورد بازار و سپس توجه به بازار براي تشخيص صحيح يا غلط بودن آن فرضيه مي‌باشد.

در اكتبر ١٩٨٧، بازار به او مي‌گفت كه كاملا اشتباه كرده است. هنگامي كه بازار فرضيه او را از بين برد، شوارتز ديگر دليلي براي حفظ سرمايه‌گذاري‌هايش نداشت. از آنجا كه او در حال از دست دادن پول بود تنها چاره‌اي كه براي او وجود داشت، عقب‌نشيني شتاب‌زده بود.

فروپاشي مالي سال ١٩٨٧، سايه‌اي از تباهي و تاريكي بر وال‌استريت گستراند كه ماه‌ها ادامه يافت. دراكن ميلر در اين مورد گفت: «تقريبا هر مديري كه مي‌شناسم گرفتار آن بحران مالي شده است، و پس از آن جريان دچار بهت و گيجي شده است»، «تمامي آنها ناكارآمد شده‌اند، و منظورم اسامي مشهور در تجارت و معامله مي‌باشد.»

به همين‌ترتيب، مايكل اشتاين‌هارت، مدير برجسته يك صندوق صادقانه اذعان مي‌كند كه: «به حدي افسرده بودم كه ديگر نمي‌خواستم ادامه دهم. مسووليت فروپاشي مالي را بيش از حد به خود مربوط دانستم. موضوع زمان‌بندي دائما به ذهنم خطور مي‌كرد. هشدارهاي پيش‌گويانه كه در اوايل سال ارائه كرده بودم، زيان‌ها را برايم دردناك‌تر مي‌كرد.

شايد درايت خود را از دست داده بودم. شايد ديگر به خوبي قبل نبودم. اعتماد به نفسم از بين رفته بود. احساس تنهايي مي‌كردم.

اما شوارتز اينگونه نبود. او متحمل يكي از بزرگ‌ترين ضربه‌ها شده بود، اما اصلا تحت تاثير قرار نگرفته بود. شوارتز دو هفته بعد به بازار برگشت در حالي كه قصد فروش دلار در حجم قابل توجهي را در سر مي‌پروراند، زيرا كنترل ريسك را بلد بود، زيرا از قوانين خود پيروي كرد، و فورا اين بحران را پشت سر گذاشت. در نهايت، صندوق كوآنتوم با 14.5 درصد رشد آن سال به پايان رساند.

 

ادامه دارد…

آرش یزدانی

تحلیلگر بین بازاری ، عضو هیئت مدیره گروه مالی زمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا