تحلیل بین بازاریمطالب آموزشی

اهمیت تحلیل بین بازاری

تحلیل بین بازاری (بخش اول)
هدف از تحلیل بین بازار بررسی چند بازار به صورت همزمان و بررسی اثرات متقابل و همبستگی این بازارها با یکدیگر می باشد.

این بازارها شامل بازارهای جهانی (بازار ارز، کامودیتی ها و…) و بازارهای موازی داخلی یعنی سهام، طلا، ارز، سود بدون ریسک و اوراق با درآمد ثابت و حتی بازار املاک و مسکن.

تحلیل بین بازاری

هدف از بررسی همه این بازارها چیست؟ ممکن است  برخی فعالاین بازار بگویند که ما فقط قصد داریم در بازار سهام یا طلا سرمایه گذاری کنیم چه دلیلی دارد که مثلا قیمت جهانی روی را بررسی کنیم؟!
در جواب باید گفت که ما تحلیل بین بازاری را به دو منظور انجام می دیم:

1- بررسی عوامل جهانی تاثیر گذار بر بازارهای داخلی که می تواند شامل بازار سهام، طلا و حتی بازار های موازی دیگر باشد.
2- بررسی جریان نقدینگی، در یک جمله یعنی قصد داریم به این نکته پی ببریم که سرمایه های بزرگ کدام بازار را هدف قرار داده اند.
در مورد اول فکر می کنم الان برای همه ما آشکار هست که بازار داخلی ما یا بهتر بگویم وضعیت کلی اقتصاد ما شدیدا وابسته به بازارهای جهانی است.

اقتصاد ما و بازار بورس ما یک بازار کالا محور است و عمده درآمد اقتصادی کشور ما خام فروشی مواد اولیه مثل نفت، فلزات و منابع معدنی و طبیعی دیگه حاصل می شود.

قیمت این محصولات در بازارهای جهانی زمانی رونق خواهد گرفت که تقاضا از سوی کشورهای مصرف کننده این مواد یعنی کشورهای پیشرفته صنعتی افزایش پیدا کند. بنابراین واضح است درصورتی که وضعیت اقتصاد جهان نابسامان باشد اقتصاد ما هم شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در مورد تک تک کالاهای اساسی و تاثیر آن بر بازار داخلی در آینده به طور مفصل بحث خواهیم کرد.
در مورد بخش دوم یعنی جهت جریان نقدینگی باید گفت که به عنوان یک سرمایه گذار، کلیدی ترین نکته ای که برای طراحی استراتژی سرمایه گذاری شخصی باید بدانیم جهت گیری سرمایه های بزرگ است.

در هر بازه زمانی یک چرخه اقتصادی که می تواند 1 تا 2 سال و حتی بیشتر باشد، سرمایه ها با توجه به عوامل بنیادی و کلان یکی از بازارها را برای ورود انتخاب می کنند.

در شرایط رونق اقتصادی معمولا بازارهای سهام در اولویت هستند و در شرایط رکود اقتصادی یا بحران های اقتصادی معمولا دارایی های امن بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت. این دارایی ها در بازارهای جهانی معمولا شامل: طلا، دلار آمریکا، ین ژاپن و فرانک سوئیس هستند (در مورد چرایی امن بودن این دارایی ها در آینده بیشتر بحث خواهیم کرد).
در بازار داخلی ما زمانی سرمایه ها بازار های پر ریسک تر مثل سهام یا طلا را انتخاب خواهند کرد که بازده انتظاری این بازارها نسبت به سود بدون ریسک یعنی سود بانکی یا اوراق با درآمد ثابت به طور معنی داری بالاتر باشد، مثلا در شرایطی که سود اوراق با درامد ثابت حداقل 20 درصد است، اگر جریان پول وارد بازار سهام یا طلا خواهد شد به سود کمتر از 30 تا 40 درصد قانع نخواهد بود. بنابر این بسیار مهم است که ما بدانیم این سرمایه ها کدام بازار را هدف قرار خواهند داد.
در بین فعالین بازار مالی ایران حداقل در فضای مجازی کمتر به این رویکرد تحلیلی پرداخته می شود. بنابراین ما (یعنی گروه تحلیلی سایت تحلیل آنلاین) تصمیم گرفتیم تحلیل های ارائه شده در این پایگاه عمدتا با این رویکرد باشد.

تحلیل بین بازاری برگ برنده شما برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی خواهد بود.

در قسمت های بعدی مطالب آموزشی بیشتر را در مورد رویکرد تحلیل بین بازاری ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید…

دکتر آرش یزدانی
تحلیلگر بازارهای مالی

آرش یزدانی

تحلیلگر بین بازاری ، عضو هیئت مدیره گروه مالی زمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا