نقش طلا در اقتصاد ضربه گیر بحران و دارایی روز مباداست.

قیمت طلا و سکه بر اساس دو پارامتر اونس جهانی و قیمت دلار به ریال تعیین میشود.

سال بعد به واسطه تورم و تحریم و کاهش شدید رشد اقتصادی و …تصور پایین آمدن قیمت دلار منطقی نیست.از طرفی اونس جهانی هم میتواند ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد داشته باشد.

بنا به توصیه اقتصاد دانان در حالت عادی باید درصدی از پرتفو سرمایه گذاری خود را به طلا اختصاص دهیم. مقدار درصد طلا از پرتفو سرمایه گذاری هر خانواده در کشور های آمریکا و کانادا به دلیل رشد بالای اقتصادی۵ درصد ،در اروپا ۱۰ درصد و در کشور های خاورمیانه به دلیل عدم ثبات اقتصادی ۲۰ تا ۲۵ درصد هست.

پس برای بیمه کردن سبد دارایی خود در روز مبادا و در شرایط بحران اقتصادی باید ۲۰ تا ۲۵ درصد از سرمایه خود را به طلا تبدیل کنیم. بنابراین طلا به عنوان ضربه گیر بحران باید در سبد پرتفو هر سرمایه گذار و بلکه هر خانواده ایرانی باشد.

   

روند بلند مدت اونس جهانی طلا

 

سال ۲۰۱۹ سال طلاست.

برای سال میلادی بعد میتوان تارگت اونس را بالای ۱۴۵۰ دلار در نظر داشت.

بلومبرگ به نقل از صندوق بين المللى طلا  :

سال گذشته به خصوص از نيمه دوم آن شاهد بزرگترين خريدهاى طلا طى نيم قرن اخير بوديم كه بيشتر توسط بانكهاى مركزى بزرگ دنيا رخ داده است!تقاضاى خريد طلا به خصوص در ماه هاى گذشته با رشد بيش از ۴درصدى در بازه سالانه به ۴,۳۵۱ تن رسيد.


مهمترين انگيزه هاى خريداران بزرگ عبارت بوده اند از :

-جنگ تجارى و توقف آن

-تنشهاى سياسى در اروپا

-نوسانات سنگين بازارهاى سهام

-مقابله با تقويت ارزش جهانى دلار و حفظ ارزش پول ملى

یک اصل در بازارها وجود دارد.

“هیچ کس نمیتواند تمام نوسانات بازار را پیش بینی کند.پس نباید به دنبال نوسان گرفتن از دارایی خوبی مثل طلا باشیم.زیرا نوسان گیری پر ریسک هست و معمولا ۹۰ درصد افراد در نوسان گیری ضرر می کنند.

نمودار درصد افزایش قیمت  اونس جهانی در مقابل شاخص کالاهای اساسیCRB

 

 دربین سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۵ شاخص CRB تنها ۴۴۴ درصد رشد داشته است.اما اونس جهانی بیش از ۳۶۰۰ درصد رشد کرده.این نشان می دهد طلا در بلند مدت همیشه از تورم بیشتر رشد میکند و همچنین بهترین دارایی در زمان بحران اقتصادی است.

مهندس احمد اکبری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.