شوک درمانی ارزی

چند ماهی است همراه با شروع فصل خزان در بازار ارز شاکله اقتصاد هم رکود سنگینی را تجربه می‌کند.

تعداد معاملات در بخش مسکن به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است، از معاملات سنگین صنایع پتروشیمی و فلزی گرفته تا داد و ستد های خرد مصرفی هیچ کدام از این رکود بی بهره نیستند.

در بازار سرمایه تب بورسی فروکش کرده است، بورس کالا هم دچار مازاد عرضه کم سابقه ای است و بعضا شاهد آن هستیم که قیمت ها به زمان دلار ۴۲۰۰ تومانی نزدیک شده است.

نکته جالب اینجاست تا چند ماه پیش در تابستان همه چیز برعکس بود.

 تعداد معاملات مسکن با وجود افزایش قیمت تصاعدی بسیار بالا بود، بازار سرمایه سقف های جدیدی را یکی پس از دیگری ثبت می کرد و در بورس کالا هم معاملات در پیک قیمتی صورت می گرفت. عطش بازار در اقلام مصرفی خرد،گاها  باعث نایابی برخی کالا ها می شد.

  نهایتاً بازارها همراه با ریزش سنگین قیمت ارز وارد رکود شدند اما رکود فعلی روکود ناشی از کاهش خرید است و جنس آن با یک رکود اقتصادی صرف متفاوت است.

رکود ناشی از کاهش رشد اقتصادی در میان مدت و به آرامی بر بازارها اثر می گذارد در صورتیکه رکود فعلی اقتصاد کشور به سرعت و در عرض چند ماه تمام  بازارها را تحت تاثیر قرار داده است.

 دلیل به وجود آمدن رکود فعلی تصور بازارها از کاهش بیشتر قیمت ارز است و این تصور باعث شده سرمایه گذارها خرید خود را به تعویق بیاندازند.

شتاب ریزش قیمت ارز در ماه های اخیر باعث شده بازارها تصور داشته باشند روند ریزش ارز ادامه دار است و آنها می توانند خرید های خود را در قیمت های پایین تر انجام دهند.

بازی بسیار ساده است ،یک اصل بسیار نافذ در بازارها وجود دارد. بازار هوشمندتر از اکثریت عمل می‌کنند در نیمه اول سال و در بحبوحه تمایلات صعودی بازار ارز، خریدار ها و سرمایه گذار ها روز به روز قدرتمندتر ظاهر می‌شدند و هر چقدر قیمت ارز بالاتر می­رفت عطش بازار برای خرید بیشتر می‌شد.

 افراد بیش از نیاز خود خرید می کردند، تولیدکننده ها هم نیاز چند ماه و حتی بعضا  نیاز بیشتر از یک سال خود را در سقف های قیمتی می‌خریدند و در انبارهای خود دپو می کردند. استدلال خرید در سقف های قیمتی بازار در درجه اول کاهش ریسک و بعد بهره بردن از روند صعودی قیمت‌ها بود.

در سرمایه گذاری و معامله گری اگر بر مبنای هیجان و به دور از منطق عمل شود بازار در ضربه زدن بسیار بی رحم است با پایین آمدن قیمت ارز طبق معمول اکثریت در بازارها متحمل ضرر های سنگین شدند.

 با این روال شرکت های تولیدی با موجودی انبار ای که از قبل دپو کردند می­توانند چند ماهی بدون نیاز به خریدهای جدید به تولید خود ادامه دهند. بنابراین یکی از دلایل اصلی کاهش خرید در چند ماه گذشته موجودی انبار ها است که طبیعتا در سقف قیمتی پر شده است.

در ماه‌های آینده باید شاهد تقویت سمت تقاضا به دلیل کاهش موجودی انبار تولید کننده ها باشیم تا آرام آرام عرضه و تقاضا به تعادل برسند.

اما این روند به صورت طبیعی می تواند ماه ها و حتی بیشتر از یک سال زمان ببرد که خود آسیب جدی به اقتصاد رنجور ما وارد می کند.

در حقیقت برای برون رفت از شرایط فعلی باید راهکارهای اقتصادی خاصی اندیشیده شود که طرف تقاضا تحریک شود و تقاضای خفته و بالقوه را به بازار بکشاند تا از ایجاد یک رکود فراگیر تمام عیار اقتصادی جلوگیری شود.

اما بهترین روش تحریک تقاضا چیست؟

باز هم چاره در خود ارز است. تصور بازارها از کاهش بیشتر قیمت ارز دلیل به تعویق افتادن خرید ها و در نتیجه رکود فعلی است.

اگر افراد به این نتیجه برسند که ارز بیشتر از این کاهش نخواهد داشت تقاضای بالقوه به آرامی و در میان مدت وارد بازارها خواهد شد.

در روزهای گذشته با تقدیم بودجه سال ۹۸ توسط آقای روحانی به مجلس شاهد جهش کوتاه مدت قیمت ارز بودیم.

قیمت ارز در دو تا سه ماه آینده می تواند ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته باشد.

این امر می تواند در تغییر تصور بازارها کارساز باشد و باعث بالا رفتن داد و ستد ها در اقتصاد شود.

افزایش مقطعی و کوتاه مدت در قیمت ارز باعث به تعادل رسیدن سمت عرضه و تقاضا خواهد شد.

 از معاملات مسکن گرفته تا معاملات بورس کالا و تا معاملات خرد اقلام مصرفی همگی می توانند شاهد رونق نسبی از به تعادل رسیدن ترازوی اقتصاد باشند.

به دلیل اینکه شرکت های فلزی معدنی و پتروشیمی که در بورس کالا عرضه دارند جز بزرگترین شرکت‌های بورسی هستند رونق بازار این شرکت‌ها می‌تواند به رونق نسبی کل بازار سرمایه کمک کند.

بنابراین افزایش محدود و کنترل شده قیمت ارز به نوع شوک درمانی بازارها برای تحریک طرف تقاضا خواهد بود.

تحریک طرف تقاضا همواره با چاشنی تورم همراه است اما در مقطع حساس فعلی و برای به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد فرار از آن اجتناب ناپذیر است.

افزایش چند برابری قیمت ارز در نیمه اول امسال و بعد از آن سقوط بسیار سریع آن باعث شد اکثریت سرمایه گذار ها و تولید کننده ها ضررهای سنگینی را از این نوسانات شدید متحمل شوند.

در طرف دیگر عده‌ای کمی با معاملات سفته بازانه صاحب سودهای بادآورده شدند. برگشت قیمت ارز به صورت محدود بازی را جور دیگری ادامه خواهد داد.

یعنی آن دسته از افرادی که در ضررهای سنگین هستند کمی از ضرر های آنها کاسته می­شود و آن دسته از افرادی که در سودهای بالا هستند کمی از سود شان کم می­شود.

این فرآیند باعث می‌شود فعالین این بازارها در نقش های سابق خود در چرخه اقتصاد بمانند و شاهد کوچ سرمایه گذاران از بازاری به بازارهای دیگر نباشیم.

اما عاقبت دلار چه خواهد شد؟

 چند ماه آینده شاهد افزایش لاک پشتی و محدود قیمت ارز خواهیم بود. اما برای تکمیل چرخه ریکاوری و تثبیت قیمت ارز، قیمت ها باید دوباره وارد یک روند نزولی شوند و گام آخر اصلاحی بازارها با  کاهش قیمت ها خاتمه پیدا کند.

در اقتصاد این حرکت زیگزاگی قیمت‌ها را چرخه ریکاوری می‌نامند و علمی ترین و کارآمد ترین روش برای کاهش قیمت پارامترها  و مولفه های مهم اقتصادی است.

مهندس احمد اکبری

دانلود PDF مقاله

————————————————————————————

هفته آینده در قالب یک وبینار تحلیلی یک بررسی کامل به صورت تحلیل بین بازاری از بازارهای داخلی خواهیم داشت و سعی خواهیم کرد یک بررسی کامل روی آینده بازار سهام، طلا و ارز در کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم.

نشست های تحلیلی گروه تحلیل آنلاین هر دو هفته یکبار به صورت حضوری و آنلاین (وبینار) برگزار می گردد. جلسات حضوری در محل کارگزاری سهم آشنا در شعبه شیراز برگزار می شود، اما فعالین بازارها در سایر شهر ها می­توانند به صورت آنلاین در جلسات گروه تحلیلی ما شرکت نمایند. شرکت در نشست های تحلیلی رایگان است.

جهت ثبت نام در نشست تحلیلی که به صورت دو هفته یکبار روزهای چهارشنبه برگزار می گردد می توانید هم اکنون از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

https://evand.com/tahlilonline

نشست تحلیلی گروه تحلیل آنلاین بیش از سه سال است که هر دو هفته یک بار در محل تالار اختصاصی کارگزاری سهم آشنا در شیراز برگزار می گردد. این نشست ها را هر هفته تعداد زیادی از فعالین بازار به صورت وبینار آنلاین دنبال می کنند.

لینک ثبت نام در نشست: https://evand.com/tahlilonline

 tahlilonline_com@

————————————————————————————–
تالار اختصاصی کارگزاری سهم آشنا شیراز:

معالی آباد، روبروی کلانتری، ساختمان کاتیگا، طبقه ۶، واحد ۶۰۳

واحد آموزش: ۰۷۱۳۶۲۵۲۴۱۱

واحد پذیرش:۰۷۱۳۶۲۵۲۴۰۲    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.