بازارهای جهانی

پیش بینی روند کامودیتی ها

پیش بینی روند کامودیتی ها

کامودیتی ها که غالبا بعد از بحران جهانی سال 2008 در یک روند نزولی بوده‌اند. در ابتدای سال 2016 یک روند انگیزشی پر قدرت 2 ساله را شروع کردند. در این مدت قیمت نفت و مس و روی و … بیش از 2 برابر شدند.

سهام شرکت های کامودیتی بیس مثل فملی و زاگرس در این دو سال 3 برابر و حتی بیشتر رشد کردند. رشد مناسب کامودیتی ها در این ایام ثروت باد آورده ای نصیب غول های صادراتی ایران کرد. رشد چند برابری بدون افزایش قیمت دلار یعنی بازده خالص برای سهام داران این صنایع. اما کامودیتی ها بیشتر از 18 ماه هست که روند اصلاحی در پیش گرفتند. البته در این ماه ها چند برابر شدن قیمت ارزهای خارجی باعث شد باد مخالف بازار جهانی در قیمت سهام حس نشود. برای 8-12 ماه آینده شاهد افزایش لاک پشتی 10-12 درصدی قیمت کامودیتی ها در قالب موج(B)خواهیم بود.

دلیل این افزایش قیمت کامودیتی ها می­تواند برنامه پولی و مالی بانک مرکزی اقتصاد های بزرگ(مثلا کاهش مستمر نرخ بهره) برای مقابله با بحران اقتصاد جهانی باشد. این برنامه های مالی مسکن موقت هستند و نمی­توانیم در شرایط کاهش رشد اقتصادی قدرت های بزرگ و در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین، منتظر شروع روند انگیزشی جدیدی در کامودیتی ها باشیم.

روند کلی کامودیتی ها احتمالا تا اوایل سال 2022 اصلاحی خواهد ماند و این مهم زمان مناسبی برای ریکاوری اقتصاد جهانی فراهم میکند. خیلی ها هم، از آن طرف پشت بام افتادند و مدام صحبت از بحران بین المللی اقتصادی میکنند. بحران ها در اوج خوشبینی و غفلت شکل میگیرند. طبق اصول روانشناسی بحران درصد ناچیزی از تحلیل گران آنهم به صورت اتفاقی می­توانند بحران ها را پیش بینی کنند. وقتی همه منتظر بحرانند، بحران اتفاق نخواهد افتاد.

 

  • سناریوی تکنیکالی روی جهانی

  • سناریوی تکنیکالی مس جهانی

آرش یزدانی

تحلیلگر تکنیکال بین بازاری/ گروه مالی زمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا